SLOVNÍK POJMŮ

Pojmy, které Vás mohou zajímat nebo které si chcete upřesnit.

KLINKER

Pod pojmem KLINKER označujeme pálené cihly a pásky s nízkou nasákavostí mezi cca 3­ a 7 %, zkoušení na mrazuvzdornost dle normy, výroba probíhá tažením, struktura je strojová. Klinker je slovo z němčiny, znamená zvonit. U cihel označuje tzv. „zvonivku“, dobře a kvalitně vypálenou cihlu s příslušnými vlastnostmi, dříve označováno jako „ostře“ pálená cihla.

LÍCOVÉ CIHLY A PÁSKY

Lícové cihly a pásky jsou vyrobeny ražením, povrch je nepravidelný díky ražení cihlářské hlíny do formy s pískem, každá cihla je originál. Nasákavost lícových cihel je od cca 6 % výše. Mrazuvzdornost se zkouší podle normy.

ROZDÍL MEZI KLINKER A LÍCOVOU CIHLOU

U lícových cihel i u klinker cihel a pásků je možné použití pro interier i exterier.
Povrch pásků a cihel je u lícových materiálů nepravidelný „ruční“, tento povrch je zajímavější a vhodnější pro rodinné domy.
Klinker materiály mají strojový povrch, jsou vhodnější na průmyslové využití s větším zatížením. Který typ materiálu zvolit, si určuje investor sám.

KDE SE KLINKER VYRÁBÍ

Výroba probíhá převážně v okolních státech, převážně v Německu, Rakousku, Polsku, Holandsku, Belgii. Většina cihelen vyrábí své produkty více než 100 let. Spousta domů s režným zdivem stojí v těchto státech již více než století. Tyto režné fasády jsou proto ideální volbou pro bezúdržbové fasády.

CENA REŽNÉ FASÁDY VERSUS CENA OMÍTKY

Cena cihlové fasády se pohybuje s montáží od 1500 Kč/m2, v porovnání s cenou za omítku je cena 2 až 3 násobná, ale životnost cihlové fasády může být až desetinásobná. Navíc zákazník získá neotřelý design.

POUŽITÍ NA ZATEPLOVACÍ SYSTÉM

Cihlové klinker pásky i lícové pásky lze lepit i na kontaktní zateplovací systém, ale jen za použití speciální technologie a systému kotvení. Využití těchto pohledových materiálů je možné i na nízkoenergetické a pasivní domy.

POUŽITÍ ROVNÝCH PÁSKŮ A ROHOVÝCH PÁSKŮ

Fasádu je vhodné doplnit na rozích budovy, na hranách ostění a nároží o rohové pásky. Při obkládání fasády chceme docílit vzhledu cihly, proto při absenci rohových pásků na hranách je zřetelné, že je fasáda řešena jen obkladem, což snižuje výsledný efekt, toto je vždy volba investora.

KOMBINACE CIHLOVÉ FASÁDY S JINÝMI DRUHY FASÁD

Režné cihlové fasády lze bez problémů kombinovat např.s omítkovou fasádou, ale taky např. s fasádou dřevěnou, thermowood. Povrch různých materiálů není třeba výškově srovnávat, je vhodnější tloušťku materiálů vždy přiznat.

ÚDRŽBA A POUŽITÍ V BLÍZKOSTI SILNIC

Cihlovou fasádu je možné v případě namáhaní exteriérovými vlivy doplnit speciálním hydrofobním nano­nátěrem, ten odpuzuje vodu a zajišťuje minimální pozůstatky prachových částic na fasádě.

ÚDRŽBA A POUŽITÍ V KUCHYNI A ZA KUCHYŇSKOU LINKOU

Použití v interiéru je přirozené a estetické, je vhodné snížit nasákavost hydrofobním nanonátěrem. Použití přímo za kuchyňskou linkou se nedoporučuje z důvodu odstřiku tuků z vaření a tím zhoršené údržby.

ZAVĚŠENÁ FASÁDA Z LÍCOVÝCH CIHEL S ODVĚTRANOU SPÁROU

Zajišťuje nejlepší řešení režného cihlového zdiva v masivní konstrukci. Větraná spára odvádí přebytečnou vlhkost z konstrukce a reguluje tak optimální klima ve stavební konstrukci.

RUSTIKÁLNÍ PÁSEK

Pásek vyrobený ze staré cihly, u tohoto rustikálního materiálu nelze poskytnout záruku na materiál. Doporučujeme montáž svěřit specializované firmě, která zajistí maximální životnost tohoto produktu.

RADY PRO KUTILY

Doporučujeme montáž svěřit odborné montážní firmě, která je schopná zajistit odborný průběh zakázky a splnění všech technologických podmínek. Cena pohledových cihlových materiálů je poměrně vysoká pro „zkoušení“, ne každý je ochoten platit materiál 2x !

Ing. Robert Vymyslický – jednatel společnosti